شما هیچوقت ماشین مدل جدید با موتور فورد مدل T نمی‌خرید. پس چرا باید با لپ‌تاپی که از هارد درایو مکانیکی قدیمی استفاده می‌کند، به بزرگراه اطلاعاتی خودتان متصل شوید؟ چرا خرید SSD در لپ تاپ مهم است؟ اگر یک نوت‌بوک سریع و پاسخگو می‌خواهید چرا نباید یک Solid State Drive یا درایو حالت جامد (SSD) تهیه کنید.

چرا SSD در لپ تاپ مهم است؟

وقتی صحبت از عملکرد کلی به میان می‌آید، درایو ذخیره‌سازی لپ‌تاپ بی‌نهایت مهم‌تر از اجزای دیگر مانند CPU،RAM و تراشه گرافیکی آن است. همانطور که کامپیوتر را بوت می‌کنید، برنامه‌ها را باز می‌کنید و بین پنجره‌ها جابه‌جا می‌شوید، پردازنده شما باز هم پردازش می‌کند تا داده‌ها از دیسک بارگیری شوند. حتی اگر فایل‌ها را باز نمی‌کنید، داده‌ها را انتقال نمی‌دهید یا برنامه‌ها را راه‌اندازی نمی‌کنید، سیستم‌عامل و نرم‌افزار شما از حافظه مجازی (معروف به فایل‌های مبادله) یا (SWAP) در پس‌زمینه استفاده می‌کنند.

SSD در لپ تاپ
چرا SSD در لپ تاپ مهم است؟

با فناوری‌ای که به دهه 1950 برمی‌گردد، درایوهای هارد دیسک دارای دوکی هستند که روی یک صفحه مغناطیسی چرخان حرکت می‌کند و داده‌ها را مانند یک دستگاه پخش ضبط قدیمی که با سوزن صدایی از یک LP وینیل می‌کشد، می‌گیرد. اینجاست که شما متوجه می‌شوید واقعا چرا به یک SSD نیاز دارید.

بهبود عملکرد چشمگیر

از آنجایی که یک درایو حالت جامد فاقد قطعات متحرک است، می‌تواند اطلاعات را بی‌نهایت سریع‌تر از یک هارد دیسک بخواند و بنویسد. تفاوت آن در دنیای واقعی زمانی که کامپیوتر خود را بوت می‌کنید یا یک برنامه را باز می‌کنید بیشتر قابل توجه است.

کارشناسان یک Dell Inspiron 15 5000 را با پردازنده Core i5 و 8 گیگابایت رم از یک هارد دیسک 5400 دور در دقیقه به یک SSD با ظرفیت 250 گیگابایت ارتقا دادند و زمان بارگذاری Word 2016 از 31.9 ثانیه به 1.8 ثانیه کاهش یافت. بارگیری مرورگر کروم از 14 ثانیه به 1.1 ثانیه و اکسل از 19.9 ثانیه به 1.8 ثانیه رسید.

زمان باز شدن برنامه - SSD در لپ تاپ

در حالی که در جای خود نشسته‌اید و به حلقه آبی آتش در ویندوز خیره‌شده اید یا در حال مشاهده چرخش توپ ساحلی رنگین کمانی در مک هستید، نه تنها زمان خود را تلف می‌کنید، بلکه رشته افکارتان را هم از دست می‌دهید و سر خود را می‌خارانید و زمزمه می‌کنید “بیا همین حالا. وقت ندارم.” با یک SSD، کامپیوتر می‌تواند به همان سرعتی که شما کار را انجام می‌دهید کار کند.

البته ناگفته نماند که کپی کردن فایل‌ها با SSD بی‌نهایت سریعتر است. از بین لپ‌تاپ‌هایی که در 12 ماه گذشته بررسی شده‌اند، مدل‌های دارای SSD با سرعت متوسط ​​237.8 مگابایت در ثانیه فایل‌ها را کپی می‌کردند، در حالی که آن‌هایی که هارد دیسک داشتند تنها 33.9 مگابایت بر ثانیه بودند.

بهبود عملکرد چشمگیر با SSD - SSD در لپ تاپ

شارژدهی باتری و دوام

همچنین درایوهای SSD نسبت به هارد دیسک‌ها انرژی کمتری مصرف می‌کنند، چون نیازی به تامین انرژی هیچ بخش متحرکی ندارند. میانگین لپ‌تاپ مجهز به SSD که ما بررسی کردیم در تست باتری لپ‌تاپ ۷ ساعت و ۹ دقیقه دوام آورد که شامل وب‌گردی مداوم از طریق Wi-Fi است. لپ‌تاپ‌های هارد دیسک به طور متوسط ​​تنها 5 ساعت و 43 دقیقه زمان بردند.

مقایسه عمر باتری SSD - SSD در لپ تاپ

اگر نگران خراب شدن لپ‌تاپ خود هستید، مطمئناً یک SSD می‌خواهید. درایوهای SSD به احتمال زیاد در هنگام سقوط جان سالم به در می‌برند?، زیرا سوزن‌ها و صفحات ظریف دیسک‌های سخت را ندارند.

 

هزینه هارد SSD

شکی نیست که SSD ها قیمت بیشتری دارند. اکثر لپ‌تاپ‌های زیر ۷۰۰ دلار با درایوهای حالت جامد عرضه نمی‌شوند، اگرچه برخی از سیستم‌های واقعا ارزان‌قیمت دارای حافظه فلش eMMC هستند، یک فرمت ذخیره‌سازی حالت جامد که سریع‌تر از یک هارد دیسک نیست. برخی از استثناهای قابل توجه عبارتند از Asus E403SA با قیمت 399 دلار و Lenovo ThinkPad 13 با قیمت 611 دلار، که هر دو استاندارد با 128 گیگابایت SSD عرضه می‌شوند.

در سایت‌های سازنده که می‌توانید لپ‌تاپ را برای سفارش پیکربندی کنید، شرکت‌هایی مانند Dell و Lenovo برای ارتقا از هارد دیسک به SSD یا انتقال از یک SSD کوچک‌تر به یک SSD بزرگ‌تر، حق بیمه بالایی دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، اگر ThinkPad T460 خود را در Lenovo.com پیکربندی کنید، هزینه انتقال از یک هارد دیسک 500 گیگابایتی به یک SSD با ظرفیت 512 گیگابایت، 290 دلار است، در حالی که یک SSD 512 گیگابایتی فقط 125 دلار در بازار پس از فروش هزینه دارد. هزینه نسبتاً بالا به همین دلیل است که یا باید به یک SSD با ظرفیت کمتر بسنده کنید یا اینکه خودتان لپ‌تاپ را ارتقا دهید.

هزینه هارد SSD - SSD در لپ تاپ

آیا می‌توانیم هارد لپ‌تاپ را ارتقا دهید؟

SSD در لپ تاپ: چه در حال خرید یک لپ‌تاپ جدید باشید و چه سعی می‌کنید جان تازه‌ای به رایانه‌ای قدیمی بدهید، با تعویض هارد دیسک از پیش نصب شده یا SSD کم ظرفیت با هارد دیسکی که خودتان خریداری می‌کنید، می‌توانید در هزینه‌های زیادی صرفه‌جویی کنید. همه لپ تاپ‌ها توسط کاربر قابل ارتقا نیستند. بسیاری از آنها یک SSD لحیم شده روی مادربرد دارند یا در جایی قرار دارند که بدون آسیب رساندن به سایر اجزا نمی‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

تعویض هارد با SSD - SSD در لپ تاپ

شما نه تنها می‌توانید با بررسی دفترچه راهنمای سرویس یا حافظه یاب مانند ابزار Crucial’s Memory Advisor متوجه شوید که آیا لپ تاپ شما قابل ارتقا است یا خیر، بلکه می‌توانید بفهمید به چه نوع SSD نیاز دارد. اگر لپ تاپ شما در حال حاضر دارای هارد دیسک باشد، تقریباً یا مطمئناً از یک درایو SATA 2.5 اینچی استفاده می‌کند. صرف نظر از اندازه و اتصال، معمولاً می‌توانید یک SSD 256 گیگابایتی را با قیمتی کمتر از 100 دلار و ظرفیت 480 یا 500 گیگابایتی را با کمتر از 150 دلار پیدا کنید.

بیشتر: چگونه بفهمیم می‌توانیم لپ‌تاپ خود را ارتقا دهیم یا نه 

اگرچه هر لپ‌تاپ کمی متفاوت ساخته شده است، فرآیند ارتقا درایو ذخیره‌سازی شما اساساً یکسان است. ابتدا باید محتویات درایو موجود خود را با استفاده از ابزاری مانند EaseUS Todo Backup Free و یک محفظه درایو خارجی برای اتصال درایو جدید کلون کنید. پس از اینکه کلونینگ به پایان رسید، لپ تاپ را باز کرده، درایو قدیمی را جدا کرده و در جدید قرار دهید.

با این حال، بسیاری از مردم نمی‌خواهند خطر باز کردن لپ‌تاپ‌های خود و شکستن چیزی را بپذیرند. اکثر سازندگان گارانتی شما را صرفاً برای تعویض درایو لغو نمی‌کنند، اگرچه شما می‌خواهید دوباره آن را بررسی کنید زیرا برخی این کار را می‌کنند. همچنین، اگر به چیزی آسیب وارد کنید یا در نتیجه ارتقاء دچار مشکل شوید، گارانتی و پشتیبانی فنی شما قطعاً آن را پوشش نمی‌دهد.

بیشتر: چگونه لپ تاپ خود را به SSD ارتقا دهیم

 

فضای ذخیره سازی

SSD در لپ تاپ: لپ‌تاپ‌هایی که با SSD عرضه می‌شوند معمولاً فقط 128 یا 256 گیگابایت فضای ذخیره سازی دارند که برای همه برنامه‌های شما و حجم مناسبی از داده کافی است. با این حال، کاربرانی که بازی‌های پرتقاضا یا مجموعه‌های رسانه‌ای بزرگ دارند، می‌خواهند برخی از فایل‌ها را در فضای ابری ذخیره کنند یا یک هارد دیسک خارجی اضافه کنند. برخی از لپ‌تاپ‌های کلاس گیمینگ و workstation، با داشتن یک SSD سریع و یک هارد دیسک جادار? بهترین‌های هر دو دنیا را ارائه می‌کنند.

کمبود فضای ذخیره سازی ممکن است یک دردسر کوچک باشد، اما افزایش سرعت ارزش معاوضه را دارد. اگر امکان پرداخت آن را دارید، 256 گیگابایت بسیار قابل مدیریت‌تر از 128 گیگابایت است.

 

حافظه eMMC ، SSD نیست

SSD در لپ تاپ: این روزها بسیاری از لپ تاپ‌های ارزان قیمت ادعا می‌کنند که دارای SSD هستند، اما در عوض از حافظه eMMC استفاده می‌کنند. اکثر کروم‌بوک‌ها و سیستم‌های ویندوز زیر 200 دلار از این نوع فضای ذخیره‌سازی استفاده می‌کنند که دوام و بازده انرژی یک SSD واقعی را افزایش می‌دهد، اما عملکرد را ندارد.

متوسط ​​لپ‌تاپ‌هایی که با حافظه eMMC آزمایش کردیم، سرعت انتقال پایین 37.8 مگابایت در ثانیه را داشت. با این حال، این سیستم‌ها در تست باتری کارشناسان به طور متوسط ​​8 ساعت و 52 دقیقه دوام آوردند.

 

 

بهترین نوع SSD چیست

SSD در لپ تاپ: هر SSD عملکرد فوق العاده‌ای به شما می‌دهد، اما آنهایی که از رابط PCIe-NVMe استفاده می‌کنند دو تا سه برابر سریعتر از آنهایی هستند که از SATA استفاده می‌کنند، نوع اتصال معمولی‌تر. در جایی که یک درایو SATA معمولاً در تست انتقال فایل به سرعت 125 تا 200 مگابایت در ثانیه دست می‌یابد، SSD‌های PCIe-NVMe می‌توانند تا 550 مگابایت در ثانیه سریع باشند.

تعویض هارد با SSD - SSD در لپ تاپ

با این حال، اکثر لپ‌تاپ‌های معمولی و ارزان قیمت از درایوهای PCIe-NVMe پشتیبانی نمی‌کنند. Dell XPS 13/15 ،Lenovo Yoga 900 و Razer Blade نمونه‌هایی از لپ‌تاپ‌هایی هستند که با درایوهای PCIe به عنوان یک آپشن عرضه می‌شوند. تمام مک‌بوک‌های فعلی از درایوهای PCIe نیز استفاده می‌کنند.

 

نتیجه‌گیری

سال 2022 است و دلیل خوبی برای خرید لپ‌تاپ با هارد دیسک مکانیکی و کند وجود ندارد. مهم نیست که پردازنده شما چقدر سریع و نرم‌افزار شما چقدر شیک است، اگر SSD نداشته باشید، همیشه از سرعت کم و خسته‌کننده رنج خواهید برد. یک خرید هوشمند داشتن یا یک ارتقاء پس از خرید، این انتخاب را مقرون به صرفه‌تر می‌کند. پس خرید SSD در لپ تاپ جزء اوجب واجبات است?.

منبع: laptopmag

 

راهنمای کامل خرید لپ تاپ

مطالعه بیشتر:

Comments are closed.