یکی از راه‌های اتصال چاپگر به رایانه شخصی از طریق کابل USB است که آن را به یک پرینتر محلی تبدیل می‌کند. همچنین می توانید یک چاپگر بی سیم نصب کنید یا یک چاپگر متصل به لپ تاپ یا رایانه شخصی دیگر را در شبکه خود اضافه کنید. در ادامه به این سناریوها خواهیم پرداخت.

 

نحوه اضافه کردن پرینتر محلی (local printer)

1. چاپگر را با استفاده از کابل USB به رایانه خود وصل کرده و آن را روشن کنید.

2. برنامه Settings را از منوی Start باز کنید.

3. روی Devices کلیک کنید.

4. روی Add a printer or scanner (افزودن پرینتر یا اسکنر) کلیک کنید.

5. اگر ویندوز چاپگر شما را شناسایی کرد، روی نام چاپگر کلیک کنید و دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید تا نصب به پایان برسد. و شما تمام شده اید.

اگر ویندوز چاپگر متصل شما را پیدا نکرد، روی پیوند “The printer that I want isn’t listed” (پرینتر مورد نظر در لیست موجود نیست)، کلیک کنید.

سپس اجازه دهید راهنمای عیب یابی ویندوز (Windows troubleshooting guide) به شما کمک کند چاپگر خود را پیدا کنید. پرینترهای موجود را جستجو می کند و به شما کمک می کند درایورهای آنها را دانلود کنید.

اگر این مورد برای شما کار نکرد، به وب سایت سازنده چاپگر خود بروید و درایورها و ابزارهای نصب چاپگر خود را دانلود کنید.

 

 

نحوه افزودن چاپگر بی سیم

مراحل نصب چاپگر بی سیم ممکن است بسته به سازنده متفاوت باشد. با این حال، به طور کلی، امروزه چاپگرهای مدرن شبکه شما را شناسایی کرده و نصب را به صورت خودکار اجرا می کنند.

1. از صفحه LCD یا صفحه لمسی چاپگر برای ورود به تنظیمات بی سیم استفاده کنید. در چاپگر اپسون این مورد در آدرس Setup > Wireless LAN Settings قرار دارد.

2. شبکه Wi-Fi خود را انتخاب کنید. شما باید SSID شبکه خانگی خود را بدانید که می توانید با نگه داشتن ماوس روی نماد Wi-Fi در نوار وظیفه آن را پیدا کنید.

3. رمز عبور شبکه خود را وارد کنید.

در برخی موارد، ممکن است لازم باشد برای نصب نرم افزار، چاپگر خود را به طور موقت از طریق USB به رایانه خود متصل کنید. اما در غیر این صورت، باید پرینتر خود را که به طور خودکار به بخش Printers & scanners اضافه شده، در قسمت Settings > Devices پیدا کنید.

اگر با مشکل مواجه شدید، مطمئن شوید که چاپگر شما نزذیک به رایانه شماست و از روتر بی سیم شما خیلی دور نیست. اگر چاپگر شما دارای جک اترنت است، می‌توانید آن را مستقیماً به روتر خود متصل کرده و با رابط مرورگر مدیریت کنید.

 

 

نحوه افزودن یک پرینتر به اشتراک گذاشته شده

ویژگی شبکه خانگی ویندوز به نام HomeGroup به طور خودکار چاپگرها و فایل های خاصی را با رایانه های دیگر در شبکه خانگی شما به اشتراک می گذارد. در ادامه نحوه راه اندازی HomeGroup را آموزش می دهیم، اگر قبلاً آن را راه‌اندازی نکرده‌اید، اینجا یاد میگیرید که چگونه با راه اندازی هوم گروپ پرینترهای به اشتراک گذاشته شده را اضافه کنیم.

 

یک HomeGroup راه اندازی کنید

اگر شبکه خانگی شما قبلاً HomeGroup راه اندازی کرده است، از این مرحله بگذرید. و اگر مطمئن نیستید، مراحل 1 و 2 زیر را برای بررسی دنبال کنید.

1. بر روی آیکن بی سیم در نوار وظیفه کلیک راست کرده و “Open Network and Sharing Center” را انتخاب کنید.

2. روی «Ready to create» در کنار HomeGroup کلیک کنید. اگر از قبل یک هوم گروپ در شبکه شما وجود داشته باشد، عبارت ” Joined” را مشاهده خواهید کرد.

3. روی دکمه Create a homegroup کلیک کنید.

4. روی Next کلیک کنید.

5. آنچه می خواهید به اشتراک گذاشته شود را انتخاب کنید.(چاپگرها و دستگاه ها به طور پیش فرض به اشتراک گذاشته می شوند.)

6. پسورد HomeGroup که ویندوز برای شما ایجاد می کند را یادداشت کنید. برای هر رایانه ای که می خواهید به HomeGroup بپیوندید به آن نیاز دارید.

7. روی Finish کلیک کنید.

 

 

نحوه اتصال به یک پرینتر به اشتراک گذاشته در HomeGroup

اکنون به رایانه(های) دیگر شبکه خود بروید تا به HomeGroup بپیوندید.

1. روی Homegroup و سپس دکمه Join now در Windows Explorer کلیک کنید.

2. روی Next کلیک کنید.

3. آنچه را که می خواهید به اشتراک بگذارید تأیید کنید و روی Next کلیک کنید.

4. رمز عبور را وارد کرده و روی Next کلیک کنید.

5. روی Finish کلیک کنید.

6. روی Network در Windows Explorer کلیک کنید و باید چاپگر مشترک نصب شده را ببینید.

اصول اولیه ویندوز 10