چگونه کفش‎های خود را واکس بزنیم
چگونه کفش‎های خود را واکس بزنیم

شما در حال رفتن به اولین قرار ملاقات هستید.

لباس زیبایی تن کردید، در آخر لباس خود را از نزدیک بررسی می‌کنید.

کاملا بی عیب است.

همه چیز عالی به نظر می‌رسد.

همه چیز را چک کنید.

حتی دستمال جیبی هم برداشته‌اید.

اما بعد به پایین نگاه می کنی و کفش‌هایت را می‌بینی.

ترک خورده، پاره پاره شده است.

صادقانه بگویم آنها وحشتناک هستند.

این استایل شما عالی است اما آنها الان خیلی تو ذوق می‌زنند و کثیفی کفش‌ها بیشتر از همه به چشم می آیند!

کفش‌های واکس‌نخورده و پر از گردو خاک دشمن اصلی یک تیپ عالی هستند.

برعکس، کفش‌هایی که در شرایط عالی نگهداری می‌شوند، یک لباس متوسط ​​را به زیبایی تبدیل می‌کنند.

بنابراین چگونه این مشکل حل می‌شود؟

با واکس و براق کننده می‌درخشد. 

بنابراین بیایید ببینیم چگونه کفش‌های خود را واکس بزنیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است:

کفش های جلامرحله 1: یک پک براق‌کننده کفش خریداری کنید

کیت‌های براق کننده کفش همه یکی نیستند و می‌توانند از نظر هزینه باهم بسیار متفاوت باشند. می‌توانید آنها را در بوتیک محله یا خرده فروشی پیدا کنید. این کیت باید شامل موارد زیر باشد:

 • لاک کفش – حتماً لاک کفش مومی تهیه کنید
 • برس‌های اپلیکاتور – برای مالش لاک استفاده می‌شود
 • فرچه واکس – برای تمیز کردن کفش استفاده می‌شود
 • پارچه بوفینگ کفش – اگر کیت شما پارچه بوفینگ ندارد، می‌توانید از یک دستمال سفید و ساده استفاده کنید.
 • کیف مخصوص وسایل واکس کفش – این اولویت شخصی است. یک کیف براق کننده کفش چند قطعه مختلف دارد و یک کیف حمل همه آنها را کنار هم و منظم نگه می دارد. هنگام مسافرت نیز بسیار راحت هستند.

برندهای کفش کیت‌های براق‌کننده کفش را نیز تولید می‌کنند. شرکت‌های معتبری مانند آلن ادموندز، جانستون و مورفی و فلورسایم دارای کیت‌های مخصوص کفش هستند.

هیچ تفاوتی اساسی بین کیت‌های براق‌کننده کفش با قیمت پایین و گران‌تر وجود ندارد. محصولات ذکر شده در بالا به طور کلی یکسان هستند. برخی تفاوت‌ها در کار ساخت مواد دیده می‌شود. به عنوان مثال، در کیت‌های با قیمت بالاتر، جعبه‌های نوک‌تیز با روکش چرم برجسته و پوشش جیر ممکن است به جای یک کیف حمل‌، ارائه شود.

تفاوت‌های دیگر در نحوه ارائه محصولات دیده می‌شود. چندین‌بار کیت‌های براق‌کننده کفش با قیمت بالاتر محافظ و پاک‌کننده در آن گنجانده شده است. به عنوان یک علاقه‌مند به استایل، مهم است که شما تحقیق خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که کیت‌های با قیمت بالاتر ارزش پول دادن را دارند و هزینه نام برند را پرداخت نمی‌کنید یا به دلیل اینکه در یک فروشگاه رده بالا فروخته می‌شود، هزینه پرداخت می‌کنید.

مرحله 2: یک جای مخصوص تمیز کردن کفش داشته باشید 

این منطقه درواقع یک آزمایشگاه از نوع فوق‌العاده مهم است.  همچنین، اطمینان حاصل کنید که فضای باز و عاری از درهم و برهمی را انتخاب کنید زیرا درخشش کفش لکه‌دار می‌شود. بهتر است از فضای فرش شده استفاده نکنید. در صورت ریختن واکس یا برس، خطر آلودگی فرش افزایش می‌یابد.

مطمئن شوید که یک ظرف یا یک پارچه روکش دارید که می‌توانید برس‌ها و پارچه‌های خود را که با موم و سایر محصولات آلوده شده‌اند، پایین بگذارید. بعلاوه، حتماً لباسی بپوشید که اگر کثیف شدند ناراحت نشوید. پیش‌بند نیز یک گزینه عالی هست. هدف جلوگیری از ایجاد لکه بر روی فرش و لباس شماست.

منطقه تعیین شده

مرحله 3: بندها را بردارید

01 حذف بندها

 

مرحله 4: ابتدا خاک و آلودگی را از روی کفش تمیز کنید

این فرایند یکپارچه است و همیشه باید صرف‌نظر از درخشش کفش که سعی می‌کنید انجام شود! هنگام واکس زدن کفش، ضروری است که آن را از شر آلودگی‌ها، لکه‌ها و لاک‌های قدیمی پاک کنید. با این کار اطمینان حاصل می‌شود که لاک تمام نقایص چرم ناشی از فرسودگی را پر می‌کند.

روش‌های مختلفی برای تمیز کردن کفش وجود دارد.

 • برای تمیز کردن و واکس زدن از فرچه واکس استفاده کنید. این فرچه بهتر است یک فرچه دسته چوبی با موهای طبیعی قهوه‌ای باشد. این نوع برس‌ها مورد نیاز هستند چون می‌توانند کفش شما را تمیز کنند، براق کنند و کفش شما را به درخشش دلخواه برسانند.
 • صابون و آب  – یک پارچه یا اسفنج برداشته و با مقداری آب و صابون پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که پارچه یا اسفنج مرطوب و نمدار است و بیش از حد اشباع نشده است. برای کمک به پاک کردن لکه‌هایی که فرچه واکس نمی‌تواند آنها رااک کند، از این مرحله استفاده کنید.
 • پاک‌کننده لاک ناخن  – اگر کفش شما قبلا چند بار جلا داده شده است، ممکن است لازم باشد که لاک اضافی کفش خود را بردارید. این کار را میتوان با استفاده از پاک‌کننده لاک ناخن انجام داد. یک پنبه یا پارچه نرم را با پاک‌کننده لاک ناخن به آرامی خیس کنید و لاک قدیمی را به آرامی مالش دهید. پاک کردن لاک قدیمی از کفش باعث ایجاد لکه‌های ناهموار در هنگام استفاده از لاک می‌شود
 • آب و سرکه سفید  – نسبت باید 2 قسمت آب و 1 قسمت سرکه باشد. این روش به ویژه اگر در مناطق کوهستانی با زمستان‌های سنگین زندگی کنید بسیار مفید است. این مخلوط برای از بین بردن نمک‌ها و لکه‌های سختی است که در چنین هوای شدید ایجاد می‌شود

خاک پاک

** همیشه هنگام پاک کردن با محلول یا آب بگذارید کفش کاملا خشک شود.

نمی‌توانم به اندازه کافی بر اهمیت این مرحله تأکید کنم. این امر از اهمیت حیاتی برخوردار است چون باید اطمینان حاصل کنید به جای اینکه فقط جلا را روی خاک و باقی‌مانده بمالید، چرم را صیقل دهید.

هدف از درخشش کفش، درخشش آینه‌ای هست. Mirror shine یک درخشش با براقیت بالا است که می‌توانید بازتاب تصویر خود را در آن مشاهده کنید.

 

مرحله 5: جوان‌سازی چرم (روش شستشو و شرایط) 

برای Spit shining، این مرحله بعد از تمیز کردن کفش است. چرم روزی پوست حیوان زنده بوده است. درست مثل پوست ما، تمیز کردن و مالش دادن با برس و صابون می‌تواند آن را خشک کرده و باعث ترک خوردن شود. بنابراین، محصولی وجود دارد که به طور خاص برای جلوگیری از این اتفاق طراحی شده است. سه نوع محصول مختلف موجود است که باعث جوان‌سازی چرم می‌شود. اینها صابون زین، نرم‌کننده چرمی یا بازسازی‌کننده روغن هستند.

صابون زین  –  این محصول برای تمیز کردن، تهویه و محافظت از چرم استفاده می‌شود. این ماده معمولاً حاوی مقداری صابون، مواد نرم‌کننده مانند لانولین و مواد نگهدارنده مانند موم است. به طور خاص، صابون زین موارد زیر را انجام می‌دهد:

 • چرم صاف را تمیز، نرم و حفظ می‌کند
 • چرم را نرم و لطیف می‌کند
 • ظاهر چرم صاف را حفظ می‌کند
 • شامل یک موم با کیفیت برای محافظت بیشتر می‌باشد

جوان شدن

 

برای استفاده از صابون زین از پارچه مرطوب یا اسفنج استفاده کنید. آن را کمی مالش دهید تا صابون شود. با این کار یک کف روی آن ایجاد می‌شود. در مرحله بعد، صابون زین را به سطح کفش بمالید و بگذارید به مدت 10-15 دقیقه خشک شود

نرم کننده چرمی  – با نرم کردن و آماده‌سازی چرم، رویه را از قبل آماده می‌کند. چرم با از بین رفتن رطوبت، انعطاف‌پذیری و دوام کمتری پیدا می‌کند. ترک خوردن نتیجه این فرآیند است. این نرم شدن و از بین رفتن رطوبت توسط نرم‌کننده چرمی جلوگیری و حل می‌شود. علاوه بر این، رسوبات خاک و گرد و غبار را که ممکن است از دست داده باشد، از بین می‌برد. نرم‌کننده را با یک پارچه روی کل کفش به طور یکنواخت پخش کنید و بگذارید خشک شود (15-20 دقیقه).

روغن نوسازی‌کننده –  این روغن پاک‌کننده نیست اما برای حفظ چرم لازم است. نوسازی روغن برای تغذیه چرم بسیار ضروری است، درست مانند لوسیون پوست. این روغن کمک می‌کند تا رطوبت حاصل از تمیز کردن و پرداخت مداوم از کفش دوباره پر شود. هنگام استفاده از روغن نوسازی، حداقل 10 دقیقه وقت بگذارید تا روغن وارد شده و جذب آن شود.

یکی دیگر از مزایای فرآیند جوان‌سازی عناصر محافظتی است. محصولات فوق همچنین به محافظت از چرم کمک می‌کند.

بسته به شرایط کفش و سلیقه خود یکی از محصولات فوق را انتخاب کنید. هدف نهایی این است که مطمئن شوید چرم نرم، مغذی و آماده برای استفاده از لاک هست.

 

کرم لهستانیمرحله 6: کرم لهستانی را روی کفش بزنید

این اولین دور لاک است که باید پایه آن کرم و همرنگ کفش باشد.

از بهترین لاک مخصوص برای تازه‌سازی رنگ استفاده کنید. رنگ‌های مختلف لاک کفش وجود دارد اما گاهی اوقات پیش می‌آید که تطابق رنگ دقیق گزینه‌ای نیست. اگر با این مشکل روبرو شدید می‌خواهید از یک لاک کرم بی‌رنگ (خنثی) استفاده کنید. لاک کفش خنثی رنگدانه رنگی اضافه نمی‌کند. از رنگ خنثی می‌توان در کفش‌هایی استفاده کرد که نیازی به رنگ‌آمیزی در آن نیست و یا کفش هایی که به نظر نمی‌رسد با رنگ لاک مطابقت دارند.

همچنین اگر نمی‌خواهید برای هر رنگ کفشی که دارید یک لاک جدا بخرید‌، بهتر است. به عنوان مثال، ممکن است شما یک جفت آکسفورد داشته باشید. پیدا کردن لاک کفش برای آن رنگ سخت است بنابراین یک لاک خنثی و بی‌رنگ بهترین عملکرد را دارد. همچنین اگر نمی‌خواهید بخیه کفش تغییر رنگ دهد، از لاک خنثی استفاده می‌شود.

لاک کفش را با پارچه مرطوب یا برس لهستانی پخش کنید. نازک و در عین حال یکنواخت روی کل کفش بزنید. اجازه دهید کفش خشک شود (15-20 دقیقه).

مرحله 7: Wax Polish را اضافه کنید

از موم زنبور عسل همراه با لاک سقز استفاده کنید زیرا این بهترین درخشش را فراهم می‌کند. این کار را با دستمال پارچه‌ای یا تی‌شرت کهنه انجام دهید. به طور یکنواخت در حرکات دایره‌ای‌وار و محکم اعمال کنید. می‌دونید چیه، “واکس بزنید، واکس بزنید”!

1-2 لایه از لاک واکس بزنید. با این کار منافذ چرم کاملاً پر می‌شود. این موم همچنین به عنوان محافظ چرمی عمل می‌کند. بعد آن را با برس موی سر خارج کنید. بگذارید کفش 10-20 دقیقه بماند.

پولیش مومی

توجه : فقط روی چرم کفش لاک بزنید.

 

ابمرحله 8: به آرامی روی کفش و بوف آب بپاشید (Spit Shine)

با انگشت خود قطره یا قطره آب اسپری کنید. به یک باره به تمام کفش آب نپاشید. با این کار چربی بیش از حد اشباع می‌شود. هنگامی که کفش را با آب خیس کردید، پارچه را با لاک مومی بردارید و کفش را کمی سبک کنید.

این مرحله را 3 بار تکرار کنید تا 20 دقیقه بعد از هر مرحله خشک شود. این برای درخشش کامل و مثل آینه شدن آن ضروری است. پس از آن، اجازه دهید کامل خشک شود تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

مرحله 9: دستمال‌ کشیدن نهایی با پارچه نرم

آرام پارچه‌ی نرم را مثل تصویر زیر روی کفش بکشید.

بافر نهایی

مرحله 10: محصول نهایی

نهایی

همانطور که می‌بینید این فرایند زمان‌بر هست اما مهم این است که شما واقعاً دقیق باشید زیرا نمی‌خواهید در کفش هیچ لکه‌ یا رنگ ناهموار ایجاد شود.