وقتی صحبت از اعتماد به نفس می شود، همه ما در مواردی اعتماد به نفس زیادی داریم و در مواردی احساس کمبود می‌کنیم.

اعتماد به نفس معمولا با شایستگی همراه است، هرچه در کاری بهتر باشید اعتماد به نفس بیشتری در مورد انجام آن دارید.

اولین باری که به باشگاه می‌روید، نمی‌دانید چه کاری انجام می‌دهید و در آن فضا اطمینان خاطر ندارید. بعد از صدمین بار عادی می‌شود و شما یک فرد مطمئن در ورزشگاه هستید.
اینترنت پر از توصیه‌هایی برای تقویت اعتماد به نفس شماست، از نحوه گفتگو با زنان تا ژست‌های قدرت.
اما چیزی که به همان اندازه مهم است اما در مورد آن کمتر صحبت می‌شود، اشتباهات اعتماد به نفس مردان است و روش‌های رفع آنچه اشتباه انجام داده‌اید.

رفتارهایی وجود دارد که انجام می‌دهید و می‌تواند بر اعتماد به نفس شما تأثیر بگذارد و پتانسیل شما را هدر دهد.

آقایون وقت اونه که این عادت‌های بد را برطرف کنیم.

در ادامه در مورد این 7 اشتباه رایج در اعتماد به نفس وجود دارد که باعث از بین رفتن اعتماد به نفس مردان می‌شود صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اشتباه در اعتماد به نفس شماره 1: مقایسه خود با دیگراناشتباه در اعتماد به نفس - مقایسه با دیگران

در عصر رسانه‌های اجتماعی، مقایسه خود با دیگران آسان است. همکاران شما که درآمد بیشتری نسبت به شما دارند، بر شما تاثیر می‌گذلرند. دوستان شما همه متاهل هستند در حالی که شما هنوز مجرد مانده‌اید. آنها در حال خرید خانه‌های خوب و اتومبیل‌های شیک هستند، در حالی که شما به سختی می‌توانید هزینه اجاره خانه را تأمین کنید. اجازه دهید حتی از آن آشغال‌هایی که شما ماشین می‌نامید شروع نکنیم.

آنچه به یاد آوردن آن دشوار است این است که رسانه‌های اجتماعی زندگی واقعی نیستند، بلکه یک سراب هستند. جایی  است از همه چیزهایی که مردم می خواهند شما ببینید.

آنچه در پشت درهای بسته می‌گذرد ممکن است شما را متعجب کند. آن ماشین فانتزی برای امور مالی است، آن خانه بزرگ از نظر مالی آنها را فلج می‌کند. آن زوج‌ها دائماً با هم دعوا می‌کنند. حالا شاید هم این درست باشد … شاید اصلا اینطور که ما می‌گوییم برعکس نباشد. واقعیت این است که شما احتمالاً نمی‌دانید. بنابراین به جای اینکه به آنچه دیگران دارند تمرکز کنید، بر آنچه می‌خواهید و آنچه برای به دست آوردن آن باید انجام دهید تمرکز کنید.

وقتی روی دیگران تمرکز می‌کنید، دیگر روی خودتان متمرکز نمی‌شوید و توانایی‌های بالقوه خود را محدود می‌کنید. تنها فردی که باید خود را با او مقایسه کنید همان دیروز شماست. آیا شما امروز فرد بهتری هستید، برای بهبود زندگی خود یا اطرافیان خود چه کرده‌اید؟

این مورد به سطحی از خودآگاهی و صداقت نیاز دارد که می‌تواند دشوار باشد. که ممکن است نیاز به بسیاری از حقایق سخت و جدی گرفتن آن، اشتباه اعتماد به نفس بعدی را در پیش داشته باشد.

 

اشتباه اعتماد به نفس شماره 2: مسئولیت شکست‌های خود را نمی‌پذیرید

اعتراف به اینکه شما کار اشتباهی انجام داده‌اید سخت است. واقعاً سخت، قبول کردن اینکه تصمیم اشتباهی گرفته‌ایم یعنی ما به اندازه کافی خوب برنامه‌ریزی نکردیم و به اندازه کافی خوب نبودیم.

در زمان کودکی، اغلب به ما یاد می‌دهند که از شکست‌های خود شرمنده باشیم. به دنبال آن چیز دیگری برای عدم سرزنش خومان وجود دارد. “تقصیر من نیست” این تقصیر فلان شخص است، تجهیزات معیوب است، اقتصاد خراب است.

این ذهنیت یک بازنده است. برندگان می‌دانند که شکست اجتناب ناپذیر است و مهمتر از همه مفید نیز هست. شکست چیز بدی نیست، فرصتی برای رشد و یادگیری است. همه ما شکست می‌خوریم، هرچه بیشتر شکست خورده باشیم در آن امور باتجربه‌تر هستیم. با صبر و تمرین، بهتر می‌شویم.

هنگامی که شکست را انکار می‌کنید، خود را از فرصت یادگیری و رشد محروم می‌کنید. برخورداری از ناکامی‌ها شجاعت می‌خواهد. درک اینکه چه اشتباهی رخ داده و اینکه چگونه در آینده از آن اجتناب کنید، این است که از اشتباهات خود می‌آموزید.

سرزنش سایر افراد کاری است که مردان ضعیف انجام می‌دهند.

 

اشتباه اعتماد به نفس شماره 3: به ترس اجازه بدهید تا شما را راهنمایی کند

“یکی از بزرگترین اکتشافات یک انسان، یکی از بزرگترین شگفتی‌های او، این است که می‌تواند کاری را انجام دهد که می‌ترسد نتواند انجام دهد.”
-هنری فورد

ترس قدرتمند است.

اتفاقا، ترسناک بودن ترس بسیار ترسناک است. ترس می‌تواند فلج کننده باشد. ترس می‌تواند ما را در رسیدن به اهداف و زندگی خود متوقف کند. بسیاری از مردم با ترس، در زندان‌های خودساخته ناامنی‌های خودشان زندگی می کنند.

ترس می‌تواند شما را به سمت رکود سوق دهد، راه شما را در استفاده از فرصت‌هایی که برایتان پیش می‌آید می‌گیرد، از ترس اینکه آن فرصت کار نمی‌کنند. این دلیل آن است که مردم 30 سال در همان شغلی که از آنها متنفر هستند بمانند زیرا بیش ازحد از این که ریسک جدیدی را بپذیرند می ترسند.

با این حال ترس می‌تواند سالم باشد یا می‌تواند به ما کمک کند تا شرایط ایمن را از خطرناک تشخیص دهیم، اغلب بدون اینکه آگاهانه بدانیم چرا. وقتی این احساس را در دل خود پیدا می‌کنید که می‌گوید “این مورد درست نیست” و بعداً متوجه می‌شوید که با گوش دادن به آن یک خطر بزرگ از سرتان کم شده.

به خاطر اینکه ترس دو نوع داریم. ترس منطقی و ترس غیر منطقی. ترس منطقی ترسی است که از دنیای فیزیکی ناشی می‌شود، مثلا ترس افتادن از ارتفاع یک ترس طبیعی سالم است.

ترس غیر منطقی ترس‌های ذهنی است. ترس ناشی از تصور اینکه ممکن است کاری اشتباه پیش برود و درنتیجه هرگز تلاش نمی‌کنید. این نوع ترس دشمن شماست. مثلا می‌خواهید شغلی راه‌اندازی کنید، اما می‌ترسید که شکست بخورد.

چگونه می‌توانید جلوی ترس غیرمنطقی خود را بگیرید؟ 3 سوال وجود دارد که می‌توانید هنگام ترس از خود بپرسید.

1. چه چیزهایی هست که با ترس شما مغایرت داشته باشد؟

شما مخاطبان هدف خود را می‌شناسید، محصولات خود را با کیفیت می‌دانید، می‌دانید که در بازار شکاف وجود دارد و شما می‌دانید که یک تیم عالی دارید.

2. اگر ترس شما درست بود، چه کاری می‌توانید در مورد آن انجام دهید؟

شما می‌دانید که پس‌اندازی برای خود دارید و می‌توانید کار جدیدی را شروع کنید، می‌توانید از اشتباهات خود درس بگیرید و دوباره امتحان کنید.

3. باز هم شما می‌ترسید؟

بله، شما فقط وحشت زده اید، شما می‌دانید که چه می‌کنید، هیچ مدرکی مبنی بر این که شکست خواهید خورد وجود ندارد، همه چیز خلاف این را نشان می‌دهد. اگر اینگونه نباشد شما خوب خواهید بود.

اشتباه اعتماد به نفس شماره 4: خودتان را با افراد اشتباه محاصره می‌کنید

افرادی که خود را با آنها احاطه می‌کنید می‌توانند تأثیر بسزایی بر روی شما داشته باشند. اگر در کنار افراد منفی باشید، منفی‌تر می‌شوید.

اشتباه در اعتماد به نفس - خودتان را با افراد اشتباه محاصره کنید

اگر اطرافیان شما مثبت اندیش هستند، همه اوقات خوبی را سپری می‌کنند، حتی اگر روحیه خوبی نداشته باشید، خیلی زود خود را سرگرم می‌کنید.

به طور کلی، مردم خود را با 3 نوع افراد احاطه می‌کنند. برخی از مردم خود را با “بله به همه” محاصره می‌کنند.

افرادی که ضعیف‌تر از شما هستند، با گفته‌های شما موافق هستند و هرگز نظر شما را به چالش نمی‌کشند. این می‌تواند برای تقویت‌مندیتان عالی باشد، اما سطحی است. این منجر به مغرور شدن شما شده و رشد شما را متوقف می‌کند.

کنفوسیوس – ‘اگر باهوش‌ترین فرد اتاق هستید، در اتاق اشتباهی هستید. “

دیگران خود را با افرادی احاطه می‌کنند که به همان اندازه ضعیف هستند. این به این دلیل است که آنها دیگر برای رسیدن به هدف احساس فشار نمی کنند. پس از همه، اگر همه هم سن و سالان شما از انجام کارهای مشابه خوشحال هستند، پس چرا برای بهتر شدن خود تلاش می‌کنید.

به یاد داشته باشید، اگر خود را با افرادی که به جایی نمی‌رسند محاصره کنید، دقیقاً همان جایی است که شما نیز به پایان می‌رسید.

نهایتا، افرادی هستند که اطراف خود را با افرادی قوی‌تر از آنچه که هستند احاطه کرده‌اند. این بهترین نوع افرادی هستند که می‌توانید خود را با آن‌ها احاطه کنید.

افرادی که شما را به چالش می‌کشند، اشتباهاتتان را به شما می‌گویند، مهارت‌های جدیدی به شما می‌آموزند و شما را پرورش می‌دهند. شما می‌توانید چیزی را یاد بگیرید که از قبل نمی‌دانید، بنابراین خود را با افرادی احاطه کنید که می‌دانند شما چه نمی‌دانید.

اشتباه اعتماد به نفس شماره 5: فقط به فکر خودتان باشید

کمی خودخواه بودن آسان است و مناسب همه، همه ما می‌توانیم. مشکل این است که برخی از افراد چنان خودشیفته هستند که همه چیز در مورد آنها ایجاد می‌شود. همه ما با این مدل پسرها آشنا شده‌ایم. شما به آنها چیزی می‌گویید که از آن هیجان زده شده‌اید و آنها کار بهتری انجام داده‌اند. آنها خانه بزرگتر، ماشین گران‌تر و ساعت لوکس دارند.

آقا، شما نمی‌خواهید آن پسر باشید. افتخار کردن به آنچه که به دست آورده‌اید بسیار خوب است اما فروتن بودن و قدردانی از داشته‌های خود به همان اندازه مهم است.

وقتی مردم با شما صحبت می‌کنند، گوش دهید، فقط به آنچه در آینده می‌خواهید بگویید فکر نکنید. ممکن است متوجه شوید که چیزی یاد گرفته‌اید یا با کسی رابطه عمیق‌تری برقرار کنید. نه تنها اینجا بلکه هرگز نمی‌دانید چه زمانی ممکن است همان ارتباطات فرصتی برای شما ایجاد کند.

اکنون شما نباید روابط متقابل خود را برقرار کرده و روابط را ایجاد کنید، همه اشتباه است. اما اگر روابط اصیل با مردم برقرار کنید، متوجه خواهید شد، آنچه را که 20 برابر قرار داده‌اید برمی‌گرداند.

اشتباه اعتماد به نفس شماره 6: دائماً شکایت کردن

شکایت باعث می‌شود شما روی موارد منفی متمرکز شوید، شما را از دیدن آنچه که نیاز دارید و چگونگی به دست آوردن آن متوقف می‌کند و در عوض بر آنچه ندارید متمرکز می‌شود.

مردم را از شما دور می‌کند، هیچ کس آدم شاکی را دوست ندارد.

اعتماد به نفس شکایت کردن

شکایت مانند یک آهنربا برای جذب سایر منفی‌هاست و شما به راحتی می‌توانید در یک چرخه گیر بیفتید. شما از چیزهایی که ندارید شکایت می‌کنید، که منعکس کننده ضعف شماست، به این معنی که دیگر فرصت‌هایی پیش نمی‌آید که از آن شکایت کنید و این اتفاق ادامه یابد.

تخلیه ناامیدی شما می‌تواند سالم و کاتارتیک باشد اما این کار را به روشی انجام دهید که به شما امکان تخلیه بدون آزار دادن به اطرافیان را بدهد. یک روش خارق‌العاده، ژورنالیزه کردن است، نوشتن شکایات به کاهش استرس کمک می‌کند و شخص دیگری را درگیر نمی‌کند.

روش دیگر ورزش است، ورزش باعث ترشح دوپامین می‌شود که از نظر علمی ثابت شده باعث خوشحالی شما می‌شود. وقتی که خوشحال باشید دیگه شکایت هم نمی‌کنید.

 

اشتباه اعتماد به نفس شماره 7: عدم شناختن محدودیت‌های خود

همه ما محدودیت‌هایی داریم، فقط زمان محدودی در روز وجود دارد، ما فقط می‌توانیم یک سری از کارها را انجام دهیم. یک اشتباه رایج که مردم مرتکب می‌شوند، نشناختن محدودیت‌هایشان است.

ندانستن محدودیت‌هایی که دارید باعث می‌شود بیش از حد از انرژی خودتان استفاده کنید، شما بیش از حد این کار را انجام می‌دهید. این باعث می‌شود که سوخته شوید. بدتر از این که فرصتی که می‌خواهید به وجود بیاید، وقت و منابع لازم برای پیگیری آن را ندارید.

یک مهارت مهم، قدرت نه گفتن است. بیاموزید که به آنچه نمی‌خواهید نه بگویید، تا بتوانید به کارهای جهنمی خودتان هم بله نگویید.

ما باید حد خود را در نظر بگیریم، بخش مهمی از رشد، پذیرش چالش‌ها و هدف برای غلبه بر آن است. هنوز هم مهم است که از کارهای کوچک شروع کنید و خودتان را بسازید. شما شروع به دویدن نمی‌کنید تا بلافاصله یک ماراتن انجام دهید. شما با یک دویدن کوچک شروع می‌کنید، سپس تا 5 کیلومتر و سپس تا یک ماراتن بالا می‌روید.

پذیرفتن چالشی بیش از حد بزرگ، شما را برای سقوط آماده می‌کند و اعتماد به نفس شما را از بین می‌برد. یادتان باشد؛ سنگ بزرگ علامت نزدن هست.

7 اشتباهی که باعث ضعیف به نظر رسیدن یک مرد می‌شود

اعتماد به نفس چیزی نیست که شما فقط داشته باشید یا چیزی نیست که به شما داده شود، بلکه چیزی است که باید برای خود بدست آورید.

سخت کار کردن، تعهد به پیشرفت خود این است که چگونه آن‌را درخودتان ایجاد می‌کنید و اعتماد به نفس پیدا می‌کنید.

اگر می‌خواهید شخصیت خوب خودتان را بسازید، پس باید بدانید که چه اشتباهاتی می‌کنید. اگر می‌خواهید رشد کنید و به پتانسیل خود برسید مهم است که اشتباهات خود را بشناسید و از آنها درس بگیرید.

چه کاری انجام می‌دهید که شما را عقب نگه می‌دارد، این باعث می‌شود از مردم دور شوید و فرصت‌ها از شما سلب شود. شما باید کار خود را انجام دهید، بنابراین از طریق این لیست برگردید و سعی کنید تشخیص دهید که کدام یک از این موارد در شما وجود دارد، و اینکه برای جلوگیری از انجام آنها در آینده چه کاری انجام می‌دهید.

می خواهید راه‌های تقویت اعتماد به نفس خود را پیدا کنید این مقاله را مطالعه کنید: 10 روش افزایش اعتماد به نفس در 10 دقیقه

Comments are closed.