اینتل فناوری vPro با مدیریت از راه دور خود را حدود 10 سال پیش معرفی کرد، و در حالی که ممکن است vPro را روی یک برچسب دیده باشید یا در یک بررسی به آن اشاره کرده باشید، ممکن است ندانید که چیست و چگونه از آن استفاده می شود. vPro که در درجه اول برای صرفه جویی در وقت و انرژی بخش های فناوری اطلاعات به کار می رفت، در اصل برای ساده کردن فرآیند روشن و خاموش کردن رایانه های رومیزی سازمانی ایجاد شد.

در طول سال‌ها، vPro تکامل یافت و به نوت‌بوک‌ها، ماشین‌های خرده‌فروشی و حتی دستگاه‌های اینترنت اشیا گسترش یافت و ابزارهایی اضافه کرد که امنیت را تقویت می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد vPro، با Chad Constant، مدیر بازاریابی مشتریان تجاری در اینتل صحبت کردم، او به من گفت که vPro چیست، برای چه کسی است و چرا مفید است.

 

Intel vPro چیست؟

فناوری vPro، پلتفرمی از سخت‌افزار و سیستم‌افزار، در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها یافت می‌شود. از نظر نوت‌بوک‌ها، vPro در لپ‌تاپ‌های تجاری نازک و سبک و 2 در 1، ایستگاه‌های کاری موبایل و سخت‌افزارهای بازی پیشرفته یافت می‌شود. به طور خاص، سخت‌افزار vPro در CPU یا چیپ‌ست دستگاه (یا هر دو)، و همچنین در تراشه‌های اتصال بی‌سیم (و در صورت وجود سیمی) آن یافت می‌شود.

جدیدترین پردازنده‌های vPro اینتل، نسل هشتم سری Core اینتل هستند که در آوریل 2019 عرضه شدند. تراشه‌های نسل هشتم vPro این شرکت تا 65 درصد عملکرد بهتری نسبت به سیستم‌های سه سال پیش و تا 11 ساعت عمر باتری دارند. CPU ها مجهز به حافظه جدید Optane H10 اینتل هستند که به شما کمک می کند اسناد را در هنگام انتقال فایل های بزرگ دو برابر سریعتر اجرا کنید.

جدیدترین پردازنده‌های vPro همچنین از Wi-Fi 6 پشتیبانی می‌کنند تا اتصالات اینترنتی سریع‌تری نسبت به همیشه داشته باشند.

حداقل، vPro به یک تراشه پردازشگر رمزنگاری Trusted Platform Module (TPM) و اتصال اینترنت سیمی یا بی سیم نیاز دارد.

 

vPro چگونه کار می کند؟

بخش‌های فناوری اطلاعات دستگاه‌های vPro را با استفاده از نرم‌افزار کنسول از قبل موجود مدیریت می‌کنند، بنابراین این فناوری شامل منحنی یادگیری نمی‌شود. متداول ترین سرویس گیرنده کنسول مایکروسافت System Center Configuration Manager (SCCM) است که توسط Constant تخمین زده می شود که 90 درصد بخش های فناوری اطلاعات از آن استفاده می کنند. 10 درصد دیگر نیز پشتیبانی دریافت می کنند، زیرا اینتل ابزارهای نرم افزاری را برای کنسول های دیگر نیز ایجاد می کند.

 

vPro برای چه مواردی استفاده می شود؟

Constant گفت: استفاده اصلی از vPro امروزه “مدیریت، تشخیص و به روز رسانی یک رایانه شخصی بدون نیاز به حضور از راه دور است.” vPro زمانی مفید است که یک کاربر در این زمینه به مراقبت فوری نیاز دارد.

به عنوان مثال، Constant این فرضیه را مطرح کرد، “بگذارید بگوییم یک کاربر ویروسی می شود و آنها در فرودگاه هستند. IT دو گزینه دارد. شما می توانید شخصی را به آنجا بفرستید یا با استفاده از vPro دستگاه را تحویل بگیرید، به روز رسانی کنید و آن را به حالت عادی بازنشانی کنید. بدون اینکه دفتر خود را ترک کنید.”

بخش‌های فناوری اطلاعات همچنین می‌توانند برای مدیریت نصب نرم‌افزار بر روی مشتریان در ناوگان یک شرکت، به سیستم‌های vPro وارد شوند. این می تواند به معنای به روز رسانی سیستم عامل، بایوس یا نرم افزار شخص ثالث باشد. vPro به یک شرکت امکان می دهد مطمئن شود که همه از نسخه های یکسانی از برنامه ها استفاده می کنند و همه دستگاه ها به روز هستند.

 

اگر یک سیستم vPro شامل یک هارد دیسک Intel Pro SSD نیز باشد، بخش‌های فناوری اطلاعات قدرت انجام پاک کردن ایمن از راه دور را به دست می‌آورند. بدون این گزینه، Constant توضیح داد که «IT باید به آن دستگاه برود، SSD را بیرون بیاورد، آن را به رایانه دیگری منتقل کند، وارد درایو شود، درایو را تغییر کاربری داده و بارگذاری مجدد کند، و دوباره آن را در رایانه شخصی قرار دهد. ”

Constant گفت که پاک کردن هارد ایمن دستی حداقل 20 دقیقه طول می کشد، و بخش های IT اغلب از این مرحله صرف نظر می کنند “و تمایل دارند فقط درایوها را خرد کنند.” پاک‌سازی‌های ایمن از راه دور که به راحتی قابل اجرا هستند، در صورت دزدیده شدن رایانه شخصی یا رها شدن یکی از کارکنان، ارزش بیشتری پیدا می‌کنند، زیرا شرکت باید مطمئن شود که اطلاعات حساس به بیرون درز نمی‌کند.

 

vPro چقدر امن است؟

از آنجا که vPro دسترسی مستقیم به ناوگان تجهیزات را فراهم می کند، مهم است که این کانال ها محافظت شوند. Constant میزان امنیت vPro را مشخص نکرد، اما به من گفت که vPro “جدیدترین و بهترین نرم افزار و ویژگی های امنیتی اینتل را برای رایانه های شخصی ارائه می دهد.”

اینتل اخیراً vPro را با افزودن Intel Authenticate (IA) به vPro موجود در پردازنده‌های نسل ششم Core اینتل در ژانویه 2016 تقویت کرده است. Constant به من گفت که IA “می تواند سخت افزار را برای دسترسی توسط یک کاربر خاص قفل کند”، که باید “با ترکیب اثر انگشت و پین محافظت شده یا مجاورت تلفن وارد شود.”

Constant توضیح داد که مزیت IA از بین بردن رمزهای عبور است و گفت که اینتل شاهد هک شدن ” زنجیره های خرده فروشی بزرگ و فروشگاه های لوازم خانگی” بود که “تأثیر مالی جدی ایجاد کرد و اعتبار کاربران به سرقت رفته ریشه این ضرر بود.” ”

vPro همچنین افزونه‌های محافظ نرم‌افزار اینتل (SGX) را ارائه می‌دهد که محصورات امنی را برای توسعه‌دهندگان برنامه‌ها فراهم می‌کند. این مناطق محصور، فضاهای امن و محافظت شده برای برنامه هایی هستند که بدون خطرات امنیتی، از جمله از دست دادن یا افشای داده ها، توسعه می یابند.

 

آیا مشتری متوسط ​​می تواند از vPro استفاده کند؟

vPro برای عموم مردم طراحی نشده است. Constant گفت که نرم افزار مدیریت کنسول به یک “سیستم عامل Enterprise و کنسول مدیر نیاز دارد که کاربران برای درک آن به تخصص فناوری اطلاعات نیاز دارند.”

 

vPro برای کدام اندازه کسب و کار بهترین است؟

Constant گفت vPro بیشتر برای مشاغل بزرگ سازمانی مناسب است (آنهایی که بیش از 1000 کارمند دارند)، “اما ما همچنین شاهد استفاده از کسب و کارهای متوسط ​​[500 یا بیشتر] از vPro هستیم.” این به این دلیل است که vPro برای «هر کسب‌وکاری که دارای محیط فناوری اطلاعات مدیریت‌شده است» عرضه می‌شود و کارکنان را بر اساس گروه‌هایی که سطوح دسترسی و نیازهای امنیتی متفاوتی دارند سازمان‌دهی می‌کند.

از آنجایی که اینتل پلاگین‌ها و پشتیبانی از انواع کنسول‌ها را ارائه می‌کند، vPro با فناوری موجود کار می‌کند، نه اینکه IT را مجبور به سازگاری کند. همانطور که Constant به من گفت، “هدف [اینتل] این است که vPro مستقیماً به فناوری ای که همه از آن استفاده می کنند وارد شود.”

اکنون که با این ویژگی امنیتی آشنا شدید، یاد بگیرید که چگونه یک پورت در فایروال ویندوز را در لیست سفید باز کنید. 

سی پی یو core i5 vpro ، سی پی یو core i7 vpro

 

 

نکات بازیابی اطلاعات

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]