ممکن است لپ تاپ شما کند باشد، اما این بدان معنا نیست که باید آن را تعویض کنید. از طریق استفاده زیاد، نوت بوک شما تعداد زیادی فایل و برنامه اضافی را جمع آوری می کند، بدون اینکه به گرد و غبار واقعی اشاره کنیم. قطعات قدیمی می شوند و به روز رسانی های نرم افزاری سخت تر می شوند.

اما قبل از خرید کامپیوتر، چند راه حل سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد که باید امتحان کنید. کمی زمان، یک پیچ گوشتی و چند تغییر تنظیمات می تواند لپ تاپ شما را طوری کار کند که انگار نو است. در اینجا 13 روش برای افزایش سرعت سیستم شما وجود دارد.

یک SSD اضافه کنید

افزودن درایو حالت جامد (SSD) بزرگترین تغییر سخت افزاری است که می توانید برای افزایش سرعت لپ تاپ انجام دهید. همه چیز را سریعتر می کند. بوت کردن، خاموش کردن و راه اندازی برنامه ها در مقایسه با هارد دیسک های سنتی در یک چشم به هم زدن اتفاق می افتد. لپ‌تاپ‌های بیشتری با SSD داخلی عرضه می‌شوند، اما همه آنها چنین نیستند. و اگر لپ تاپ قدیمی شما یک هارد دیسک سنتی در داخل دارد، می توانید آن را برای افزایش سرعت قابل توجه با قیمت مناسب باز کنید. یک SSD 256 گیگابایتی، که برای اکثر کاربران ظرفیت مناسبی است، می‌تواند تا 75 دلار قیمت داشته باشد.

رم خود را ارتقا دهید

You should have at least 8GB of RAM. These days, your best bet is to buy your laptop with that much memory, as more and more manufacturers are soldering it to the motherboard, making it impossible to add more. A number of laptops still let you open them up, and RAM is relatively cheap. If you have 4GB, upgrade to 8GB, as the additional memory will probably cost you less than $25. Few people need 16GB of RAM right now.

Update Your Startup Programs
Anything running in the background will slow your computer’s boot-up time and devote resources to programs you may not even be using. Luckily, it’s simple to turn these off.

  • In Windows 10, go to Task Manager > Startup to see the list of programs you have running when you turn on your computer.

  • در MacBook، به System Preferences > Users & Groups > Login Items بروید تا برنامه‌ها را با روشن کردن رایانه تنظیم کنید.

برنامه های استفاده نشده را حذف نصب کنید

برنامه های استفاده نشده فضای ذخیره سازی هارد دیسک شما را اشغال می کنند و می توانند منابع را از CPU جذب کنند. برای آزاد کردن فضا و قدرت پردازش برای رایانه سریع‌تر، آشغال‌ها را حذف کنید. مطمئن شوید که فایل های کتابخانه خود را برای هر گونه ناخواسته ای که ممکن است در اطراف شما چسبیده باشد، بررسی کنید.

اسکن های منظم بدافزار را اجرا کنید

ممکن است چیزی که عمداً نصب نکرده‌اید – نرم‌افزار مخرب – می‌تواند دلیل کندی لپ‌تاپ شما باشد. اسکن‌های معمولی ویروس‌ها و بدافزارها را اجرا کنید تا از کند کردن سرعت لپ‌تاپ شما – یا بدتر از آن- توسط یک چیز مخرب جلوگیری کنید. هوشیاری می تواند به شما کمک کند تا از تهدیداتی که باعث انباشت منابع یا پر کردن لپ تاپ شما با فایل های ناخواسته می شود اجتناب کنید و آنها را از بین ببرید.

کشتن انیمیشن ها

انیمیشن‌های موجود در سیستم‌عامل شما جالب به نظر می‌رسند، اما منابعی را اشغال می‌کنند که می‌توانند به جای دیگری بروند.

در ویندوز:
1. “View advanced system settings” را جستجو کنید.
2. تنظیمات را در بخش عملکرد انتخاب کنید.
3. «تنظیم برای بهترین عملکرد» را انتخاب کنید، که تعدادی از جلوه‌های ویژه و انیمیشن‌ها را خاموش می‌کند.

در OS X:
1. به System Preferences > Dock بروید.
2. برای خاموش کردن بزرگنمایی و توقف انیمیشن ها در باز کردن برنامه ها، کادرها را علامت بزنید.

سرعت خاموش شدن خود را افزایش دهید

وقتی می خواهید ویندوز را خاموش کنید، اغلب باید مدت زیادی منتظر بمانید تا زمانی که رایانه سعی می کند برنامه های باز را ببندد که به خودی خود به خوبی بسته نمی شوند. اگر می‌خواهید در رجیستری خود جستجو کنید، می‌توانید فرآیند خاموش کردن را مجبور کنید تا فوراً این برنامه‌های شورشی را از بین ببرید. مطمئن شوید که هنگام انجام این کار همیشه کار خود را ذخیره می کنید، زیرا برنامه های باز را بدون تعصب بسته می کند.

غیرفعال کردن نتایج وب

در ویندوز 10، Cortana هنگام جستجو در وب و فایل های محلی شما جستجو می کند. این برای دانلود زمان می برد و می تواند روی سیستم شما تاثیر بگذارد. اگر از جعبه Cortana عمدتاً برای یافتن فایل‌ها و برنامه‌هایی که روی هارد دیسک شما قرار دارند استفاده می‌کنید، ویندوز 10 خاموش کردن نتایج وب را آسان می‌کند.

پوشه دانلودهای خود را افزایش دهید

فایل اکسپلورر، یکی از پرکاربردترین پوشه‌ها در ویندوز، اگر مملو از بارگیری‌های شما باشد، برای همیشه زمان می‌برد. اگر هر بار که پوشه را باز می کنید یک نوار بارگیری می بینید، باید آن را بهینه کنید.

تمیز نگهش دار

اجازه ندهید لپ تاپ شما بیش از حد گرد و غبار بگیرد، در غیر این صورت ممکن است اجازه دهید آن را بیش از حد داغ کند. وقتی این اتفاق بیفتد، پردازنده و کارت گرافیک باید بیشتر کار کنند تا عملکرد خوبی داشته باشند. گرفتن یک قوطی هوای فشرده تهیه کنید(در برگه جدید باز می شود)و دریچه ها را تمیز کنید تا به پردازنده و کارت گرافیک خود نفس بکشید.

مرورگر خود را تغییر دهید

برخی از مرورگرها سریعتر از بقیه هستند. اگر کاربر سنگینی هستید، کروم در نهایت می‌تواند رم شما را افزایش دهد، مخصوصاً با باز بودن تعداد زیادی تب. اج مایکروسافت هنوز آنقدرها با امکانات کامل نیست، اما این مزیت را دارد که سبک‌تر و سریع‌تر است. در مک، می توانید Safari را امتحان کنید.

درایورهای خود را به روز کنید

برخی از درایورهای جدید می توانند جان تازه ای به سخت افزار شما بدهند و مشکلاتی را که ممکن است داشته باشد برطرف کنند. حتماً وب سایت سازنده خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید درایورهای شما به روز هستند.

Advertisement

تصویر بالا:  باستیان ولتجن / شاتر استوک(در برگه جدید باز می شود)

راهنمای لپ تاپ

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

One thought on “13 روش برای افزایش سرعت لپ تاپ

  1. Pingback: ۱۰ ویژگی لپ تاپ که با صرف نظر کردن از آن‌ها می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید - webziner.ir

Comments are closed.