سیستم عامل ویندوز 10 مایکروسافت ویژگی های قانع کننده زیادی از جمله کورتانا و منوی استارت جدید را ارائه می دهد. با این حال، برخی از تنظیمات پیش فرض آن بهترین عملکرد یا قابلیت استفاده را در اختیار شما قرار نمی دهد. از نمایش پسوندهای فایل گرفته تا فعال کردن پشتیبان‌گیری برای محافظت از سیستم، در این مطلب کارهایی که بعد از نصب ویندوز 10 باید انجام داد را آورده ایم که باید به محض شروع به کار با ویندوز 10 پس از راه‌اندازی صحیح سیستم عامل ، تغییر دهید.

محافظت از سیستم را فعال کنید – ایجاد نقطه بازیابی

چه اتفاقی می افتد اگر یک نرم افزار بد یا یک درایور معیوب نصب کنید و رایانه شما شروع به عملکرد عجیب کند یا حتی نتوانید بوت کنید. آن زمان می‌خواهید ویندوز 10 را به نقطه بازیابی سیستم قبلی بازگردانید، که ساعت درایورها، برنامه‌ها و تنظیمات شما را به زمانی برمی‌گرداند که سیستم کاملاً درست کار می‌کرد. با این حال، ویندوز 10 دارای محافظت از سیستم غیرفعال است. اگر می خواهید از سیستم خود محافظت کنید — و باید محافظت کنید — نقاط بازیابی را طبق دستورالعمل های زیر تنظیم کنید.

1. “Restore Point” را در کادر جستجوی ویندوز جستجو کنید.

2. «Create a restore point» را از نتایج اجرا کنید. لیستی از درایوهای موجود را می بینید.

3. درایو سیستم را انتخاب کرده و روی Configure کلیک کنید. درایو سیستم معمولاً درایو C: است و کلمه “System” بعد از نام، حجم آن نوشته شده است.

4. Restore Settings را روی «Turn on system protection» تغییر دهید، حداکثر استفاده از فضای دیسک را با حرکت دادن نوار لغزنده تنظیم کنید و Ok را کلیک کنید. توصیه می‌کنیم 2 یا 3 درصد را برای بازیابی پینت‌ها بگذارید، اما ممکن است بتوانید با کمترین (1 درصد) خلاص شوید.

5. روی Create کلیک کنید تا بلافاصله یک نقطه بازیابی اولیه ایجاد کنید.

6. زمانی که از شما خواسته شد، یک نام برای نقطه بازیابی اولیه انتخاب کنید.

7. پس از اتمام کار روی Close کلیک کنید.

اگر نیاز به بازیابی از یکی از این نقاط دارید، می توانید روی دکمه System Restore در تب System Protection کلیک کنید. اگر نمی توانید بوت کنید، می توانید F8 یا Shift + F8 را در حین بوت فشار دهید تا به منوی اضطراری برخی از رایانه ها برسید. در رایانه‌های شخصی دیگر، اگر حداقل بتوانید به صفحه ورود به سیستم برسید، می‌توانید هنگام انتخاب Restart، Shift را نگه دارید.

 

 

نمایش پسوند فایل و فایل های مخفی

به‌طور پیش‌فرض، ویندوز 10 اکثر پسوندهای فایل را پنهان می‌کند، بنابراین، هنگامی که در حال مرور فایل‌های خود هستید، نمی‌توانید به راحتی نوع فایل‌ها را ببینید. به عنوان مثال، گزارش فصلی شما به‌عنوان «3dqreport» به جای «3dqreport.pptx» ظاهر می‌شود، در حالی که آن صفحه وب که ذخیره کرده‌اید به‌عنوان «صفحه اصلی» به جای «homepage.htm» یا «homepage.html» نمایش داده می‌شود.

مایکروسافت در چندین نسخه قبلی سیستم عامل خود در تلاشی نادرست برای ساده کردن سیستم فایل برای کاربران، افزونه ها را به طور پیش فرض غیرفعال کرده است. با این حال، این رویکرد می تواند مشکلات بیشتری را نسبت به حل آن ایجاد کند. به عنوان مثال، من اخیراً هنگام لینک دادن به یک فایل فونت به مشکل برخوردم، زیرا زمانی که پسوند مخفی با حروف بزرگ بود و نام واقعی آن “myfont.TTF” بود، به آن “myfont.ttf” اشاره کردم.

 

مایکروسافت در تلاش برای محافظت در برابر تهدیدها، فایل‌های سیستم عامل خاصی را نیز به‌طور پیش‌فرض از شما پنهان می‌کند. اما اگر نیاز به یافتن این فایل‌ها یا ویرایش آن‌ها برای عیب‌یابی دارید، چه؟ و آیا نمی توانید فایل های مهم را حذف نکنید؟ در اینجا یکی از کارهایی که بعد از نصب ویندوز 10 باید انجام داد ، نحوه نمایش پسوندها و فایل های مخفی در ویندوز 10 هست که اینجا آورده شده است.

1. به کنترل پنل بروید. با زدن Windows + X و انتخاب Control Panel می توانید به آنجا برسید

2. File Explorer Options را باز کنید. اگر آیکون آن را نمی بینید، نمای کنترل پنل (در گوشه سمت راست بالا) را به آیکون های بزرگ یا کوچک تغییر دهید.

3. به تب View بروید.

4.  گزینه “Hidden files and folders” را روی “Show hidden files, folders and drives” تغییر دهید.

5. تیک «Hide empty drives» ،«Hide extensions for known file types» و «Hide protected operating system files» را بردارید.

6. هنگامی که در مورد پنهان کردن فایل های محافظت شده هشدار داده شد، روی Yes کلیک کنید.

7. روی دکمه Ok کلیک کنید.

 

 

غیرفعال کردن کنترل حساب کاربری

هر بار که می‌خواهید برنامه‌ای را نصب کنید یا تنظیمات حیاتی را تغییر می‌دهید، ویندوز می‌خواهد با باز کردن یک کادر محاوره‌ای و وادار کردن شما به کلیک Ok برای ادامه، انگشت خود را به سمت شما هدایت کند. چرا به شما هشدار می دهد اگر از قبل می دانید دارید چه می کنید؟ سؤال خوبی بود. کنترل حساب کاربری را غیرفعال کنید تا کادرهای محاوره ای بی مورد و مزاحم را متوقف کنید.

1. “user account control” را در کادر جستجو سرچ کنید.

2. “Change user account control settings” را باز کنید.

3. نوار لغزنده را به سمت «Never notify» بکشید و Ok را کلیک کنید.

4. وقتی از شما خواسته شد روی Yes کلیک کنید.

 

صفحه قفل را غیرفعال کنید

 

مگر اینکه تبلت داشته باشید و حتی اگر دارید، صفحه قفل ویندوز یک تزئین غیر ضروری است که باعث می شود هر بار که رایانه خود را ری ری استارت می کنید یا روشن می کنید، یک بار دیگر کلیک کنید یا انگشت خود را بکشید. برای باز کردن قفل رایانه خود، باید صفحه قفل را رد کنید، اما همچنان باید رمز عبور یا پین خود را در صفحه ورود وارد کنید. چرا مستقیماً به صفحه ورود به سیستم نمی روید؟

1. ویرایشگر رجیستری را باز کنید.می توانید این کار را با تایپ regedit در کادر Run انجام دهید.

2.  به HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows بروید.

3. اگر یک کلید رجیستری به نام Personalization وجود ندارد، ایجاد کنید. با کلیک راست در قسمت سمت راست و انتخاب کلید می توانید یک کلید جدید ایجاد کنید.

4. یک مقدار DWORD جدید در کلید Personalization ایجاد کنید و نام آن را NoLockScreen بگذارید.

5. NoLockScreen را روی 1 تنظیم کنید. شما مقدار را با دوبار کلیک کردن بر روی NoLockScreen، وارد کردن شماره و کلیک کردن Ok تنظیم می کنید.

 

 

مرورگر پیش فرض خود را تغییر دهید

اگر ویندوز 10 را از ویندوز 7 یا 8 ارتقا دهید، متوجه خواهید شد که مایکروسافت اج اکنون مرورگر پیش فرض شما است، حتی اگر کروم یا فایرفاکس قبلاً پیش فرض شما بوده باشد. مرورگر Edge کمی سریعتر از کروم یا فایرفاکس است، اما سطح توسعه پذیری رقبای خود را ارائه نمی دهد. اگر کاربر کروم یا فایرفاکس هستید، باید فوراً پیش فرض خود را تغییر دهید.

1. به تنظیمات بروید.

2. روی System کلیک کنید.

3. Default apps را از قسمت سمت چپ انتخاب کنید.

4. روی نماد Microsoft Edge در زیر هدر “Web browser” کلیک کنید.

5. مرورگر مورد نظر خود را به عنوان پیش فرض جدید خود انتخاب کنید (مثلاً: Chrome).

 

پوشه Windows.old را حذف کنید

1. به کنترل پنل بروید. با زدن Windows + X و انتخاب کنترل پنل می توانید به آنجا برسید.

2. ابزار Administrative Tools را باز کنید.

3. Disk Cleanup را اجرا کنید.

4. روی Ok کلیک کنید، مطمئن شوید که درایو C انتخاب شده است.

5. روی Clean up System Files کلیک کنید.

6. دوباره روی Ok کلیک کنید.

7 تمام کادرهای منوی «Files to Delete» را علامت بزنید، به خصوص «Previous Windows Installations» و «Temporary Windows Installation Files». روی Ok کلیک کنید.

8. روی Delete Files کلیک کنید.چند دقیقه طول می کشد تا تکمیل شود

9. برای تایید روی Yes کلیک کنید.

چند دقیقه طول می کشد تا فرآیند حذف کامل شود.

 

 

سرعت خاموش شدن خود را افزایش دهید

اگر به اندازه کافی بزرگ شدید که در دهه 1990 از رایانه شخصی استفاده کرده باشید، به یاد خواهید آورد که چقدر سریع خاموش می شد. فقط کافی بود دکمه پاور را بزنید. گرچه ویندوز 10 خیلی سریع بوت می شود، اما همچنان ممکن است مدتی طول بکشد تا خاموش یا راه اندازی مجدد شود. بخشی از مشکل این است که سیستم عامل قبل از خروج از هر برنامه ای که در حال اجرا هستید، مدت زیادی منتظر می ماند. یکی از کارهایی که بعد از نصب ویندوز 10 باید انجام داد ، افزایش سرعت خاموش شدن ویندوز شماست.

در برخی موارد، ویندوز 10 حتی متوقف می‌شود و به طور نامحدود منتظر می‌ماند تا مجبور شوید برنامه‌های باز را ببندید. اگر تصمیم به راه‌اندازی مجدد رایانه داشتید، احتمالاً می‌خواستید آن پنجره Wordpad را با باز کردن فایل readme.txt در آن ببندید. می‌توانید با تنظیم ویندوز 10 برای از بین بردن فرآیندها و برنامه‌ها در کوتاه‌مدت، خاموش شدن‌های خود را افزایش دهید.

1. با زدن Windows + R و تایپ کردن “regedit” در کادر، regedit را باز کنید.

2. به مسیر HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control بروید.

3. WaitToKillServiceTimeout را باز کنید.

4. مقدار را روی 2000 تنظیم کنید  و Ok را کلیک کنید. این مقدار زمانی است که بر حسب میلی ثانیه ویندوز منتظر می ماند تا سرویسی که پاسخگو نیست را از بین ببرد. اکثر سایت ها توصیه می کنند که این را کمتر از 2000 تنظیم کنید تا سیستم مدتی برای بستن این فرآیندها بدون ایجاد مشکل داشته باشد.

5. به مسیر HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop بروید.

6. یک مقدار رشته ایجاد کنید و نام آن را WaitToKillAppTimeOut بگذارید. می توانید با کلیک راست در قسمت سمت راست و انتخاب New > String Value، یک مقدار رشته ایجاد کنید.

7. WaitToKillAppTimeOut را باز کرده و روی 2000 تنظیم کنید.

8. یک String Value به نام HungAppTimeout ایجاد کنید و آن را روی 2000 قرار دهید.

9. Sting دیگری به نام AutoEndTasks ایجاد کنید و آن را روی 1 تنظیم کنید.

اصول اولیه ویندوز 10

اکنون که لپ تاپ ویندوز 10 خود را بهینه کرده اید و تمام کارهایی که بعد از نصب ویندوز 10 باید انجام داد را آموختید، حالا یاد بگیرید که چگونه برنامه ها را با باز کردن یک پورت در فایروال ویندوز در لیست سفید قرار دهید.

توضیحات فیلدها را انتخاب کنید
 • تصویر
 • رتبه بندی
 • قیمت
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • فیلدهای سفارشی
 • SKU
 • موجودی
 • دسترسی
 • شرح
 • محتوا
 • مشاهده جزئیات و خرید
مقایسه کنید
مقایسه کنید ×
بیایید مقایسه کنیم! به خرید ادامه دهید