Thunderbolt 4 در اواخر سال جاری روی لپ‌تاپ‌های مجهز به Tiger Lake عرضه می‌شود
 
Thunderbolt 4 اواخر امسال عرضه می شود و اکنون می دانیم که از استاندارد چند منظوره USB-C چه انتظاری داریم. اینتل امروز اطلاعات بیشتری درباره Thunderbolt 4 فاش کرد و تصویر بهتری از مشخصات آن در ماه‌های آینده در لپ‌تاپ‌ها به ما ارائه می‌دهد.
به عنوان یادآوری، Thunderbolt یک راه حل “جهانی” در نظر گرفته می شود زیرا قادر به ارائه سرعت انتقال سریع، شارژ و خروجی ویدئو از طریق یک اتصال است. Thunderbolt 4 با استانداردهای USB4، DisplayPort و PCIe Express سازگار است و با محصولات نسل قبلی Thunderbolt و USB سازگار است.
 

Thunderbolt 4 سرعت و ویژگی ها

Thunderbolt 4 در مورد حداکثر سرعت انتقال سریعتر از Thunderbolt 3 نیست، اما قابلیت های اضافی را به همراه دارد. از جمله قابلیت اتصال به دو مانیتور 4K یا یک مانیتور 8K به عنوان حداقل نیاز، ارتقاء از خروجی تک 4K ارائه شده توسط Thunderbolt 3 است.
حداکثر سرعت انتقال داده 40 گیگابایت در ثانیه باقی مانده است، اما اکنون می توان با استفاده از یک کابل جهانی 2 متری به دست آورد. برای مقایسه، USB4 با Thunderbolt با سرعت 40 گیگابایت در ثانیه مطابقت دارد، اما حداقل نیاز به 20 گیگابایت در ثانیه دارد. علاوه بر این، Thunderbolt 4 لوازم جانبی با حداکثر چهار پورت Thunderbolt را معرفی خواهد کرد.

این حداقل نیازمندی‌های ارتقا یافته در کوتاه‌مدت برای کاربران قدرتمند جذاب خواهد بود، اما Thunderbolt 4 برخی از ویژگی‌های اضافه‌شده را نیز به همراه دارد که همه می‌توانند از آن لذت ببرند. برای مثال، اینتل به یک پورت Thunderbolt 4 نیاز دارد تا برق را به لپ‌تاپ‌های باریک و سبکی که برای شارژ کمتر از 100 وات نیاز دارند، برساند. رایانه‌های شخصی همچنین باید به شما اجازه دهند با لمس ماوس یا صفحه‌کلید وقتی به داک Thunderbolt وصل می‌شوند، آنها را از خواب بیدار کنید.
جیسون زیلر، مدیر کل Client Connectivity در اینتل گفت: «Thunderbolt استانداردهای ارتباطی پیشرو در طیف وسیعی از دستگاه‌ها را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد که به پیشرفت تجربیات محاسباتی و ارائه وعده USB-C با سادگی، عملکرد و قابلیت اطمینان کمک می‌کند.» ورود Thunderbolt 4 نشان می دهد که چگونه اینتل در حال پیشرفت اکوسیستم رایانه شخصی به سمت راه حل های اتصال واقعاً جهانی است.  
 

امنیت تاندربولت 4

در اوایل سال جاری متوجه شدیم که چرا لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌های سرفیس پورت‌های Thunderbolt 3 ندارند. دلیل؟ زیرا یک پورت دسترسی مستقیم به حافظه است که در صورت به خطر افتادن، به مهاجمان اجازه ورود به کل سیستم را می دهد.
اینتل می خواهد به شما (و مایکروسافت) اطمینان دهد که Thunderbolt 4 با نیاز به فناوری مجازی سازی برای Directed I/O (VT-d) ایمن است. این شرکت ادعا می‌کند که VT-d می‌تواند از حملات دسترسی مستقیم فیزیکی به حافظه (DMA) با مسدود کردن وسایل جانبی PCIe (ذخیره‌سازی، گرافیک‌های خارجی، کارت‌های حافظه و غیره) از دسترسی غیرمجاز به حافظه جلوگیری کند.
این با استفاده از نقشه‌برداری مجدد DMA (DMA-r) به دست می‌آید، که برای هر دستگاهی که به یک سیستم متصل می‌شوید، یک منطقه حافظه ایزوله ایجاد می‌کند تا آنها فقط به حافظه اختصاص داده شده دسترسی داشته باشند، نه حافظه کل دستگاه. VT-d در رایانه های شخصی با پورت Thunderbolt 3 توصیه می شد اما اکنون در رایانه های دارای Thunderbolt 4 مورد نیاز است.  
 

تاندربولت 4 چه زمانی به لپ تاپ ها می آید؟

اینتل اولین کنترلرهای Thunderbolt 4 را در سال 2020 عرضه خواهد کرد (تاریخ مشخصی ارائه نشده است). اولین لپ‌تاپ‌های دارای پورت مجهز به پردازنده‌های اینتل Tiger Lake هستند که انتظار می‌رود گرافیک یکپارچه Intel Xe را معرفی کنند.
می‌توانید انتظار داشته باشید که Thunderbolt 4 به محض در دسترس قرار گرفتن Tiger Lake و پذیرش گسترده در سال 2021 به آرامی راه خود را به محصولات جدید بیابد.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]