انویدیا شناخته شده ترین نام در زمینه کارت های گرافیک است، اما این شرکت مترادف با چیز دیگری نیز شده است: G-Sync. G-Sync که در سال 2013 راه اندازی شد، تکه ای از فناوری انویدیا است که در برخی از مانیتورهای رایانه و لپ تاپ های بازی قرار گرفته است تا عملکرد آنها را افزایش دهد، با تمرکز بر کاهش تاخیر ورودی و حذف پارگی صفحه.  

اگر به دنبال یک مانیتور رایانه شخصی جدید یا یک لپ تاپ بازی G-Sync هستید، باید از مزایای G-Sync و همچنین مقایسه آن با جایگزین FreeSync AMD مطلع شوید.

پاره شدن صفحه نمایش چیست؟

یکی از بزرگترین مزایای مانیتور یا نمایشگر لپ تاپ G-Sync توانایی آن در حل مشکلی است که به نام پارگی صفحه نمایش شناخته می شود. در موارد خاص، سیگنال ویدئویی از کارت گرافیک با سرعتی که نمایشگر قادر به کنترل آن نیست، به مانیتور ارسال می شود که منجر به ایجاد یک خط افقی یا “پارگی” در سراسر صفحه می شود.

 

به طور سنتی، این کار با فعال کردن V-Sync در منوی تنظیمات بازی کمک می‌کند تا خروجی کارت گرافیک را برای مطابقت با مانیتور کاهش دهد و از پاره شدن صفحه جلوگیری کند. با این حال، فعال کردن V-Sync می تواند تاخیر ورودی را ایجاد کند و فشار بیشتری بر کارت گرافیک شما وارد کند، که به نوبه خود می تواند بر عملکرد کلی در طول بازی تأثیر بگذارد.

چگونه G-Sync بهتر از V-Sync است؟

در حالی که V-Sync باعث می شود کارت گرافیک خروجی خود را تغییر دهد تا با مانیتور شما بهتر کار کند، G-Sync با کنترل مستقیم نمایشگر برای کنترل سیگنال ویدیویی از کارت گرافیک کار می کند. این کار معایب V-Sync را از بین می برد و در عین حال از پاره شدن صفحه جلوگیری می کند.

از آنجایی که مانیتورها دوره تازه سازی ثابتی دارند و کارت های گرافیک بر اساس تصویری که ارائه می دهند خروجی متناقض دارند، وقتی کارت گرافیک ها خیلی سریع یا خیلی آهسته به مانیتور خروجی می دهند، مشکلات ایجاد می شود. G-Sync نرخ به‌روزرسانی مانیتور را تغییر می‌دهد تا بهترین عملکرد را با آنچه کارت گرافیک ارائه می‌دهد، انجام دهد، از جمله پیش‌بینی بی‌درنگ خروجی کارت گرافیک بر اساس عملکرد اخیر.

آیا G-Sync در 4K کار می کند؟

پیش از این، G-Sync تنها با پانل های 1080 کار می کرد و سپس تنها با نرخ تازه سازی 60 هرتز کار می کرد. انویدیا به طور پیوسته در این فناوری پیشرفت کرده است و نرخ به‌روزرسانی را از 60 به 120 به 144 هرتز برای صفحه‌نمایش‌های 1080 افزایش می‌دهد و در عین حال پنل‌های 4K (3840 x 2160) را وارد صحنه می‌کند. در حال حاضر، نرخ به‌روزرسانی روی 60 هرتز محدود شده است، اما اگر انویدیا در حین صحبت روی افزایش نرخ به‌روزرسانی کار کند، تعجب نخواهیم کرد.

بهترین لپ تاپ هایی که از G-Sync پشتیبانی می کنند کدامند؟

انویدیا در سال 2015 پشتیبانی از G-Sync را برای لپ‌تاپ‌های بازی ارائه کرد و تمام مزایای نمایشگر G-Sync را به نمایشگر لپ‌تاپ ارائه کرد. جالب اینجاست که انویدیا از فناوری G-Sync خود بدون تکیه بر همان تراشه مورد نیاز در مانیتورهای PC مستقل استفاده می کند، در عوض از کارت گرافیک برای کنترل خروجی و جلوگیری از پارگی صفحه یا تاخیر ورودی استفاده می کند.

بیشتر: بهترین لپ تاپ های بازی

Alienware Area-51m از  2549 دلار شروع می شود و در حال حاضر بهترین لپ تاپ در مورد لپ تاپ های بازی است. مدل پایه G-Sync به پردازنده گرافیکی RTX 2070 و پردازنده مرکزی i9-9700K اینتل مجهز شده است، اما می توان آن ها را با قیمت 5149 دلار به پردازنده گرافیکی RTX 2080 و پردازنده مرکزی i9-9900K ارتقا داد. هر دو سیستم دارای یک پنل 1920 در 1080 با نرخ تجدید 144 هرتز هستند.

اما اگر به دنبال یک پنل 4K هستید، جدیدترین MSI GT75 Titan (از 2299 دلار) را بررسی کنید. علاوه بر پنل 4K G-Sync با نرخ تازه سازی 60 هرتز، پردازنده اینتل Core i9-8950HK با پردازنده گرافیکی Nvidia RTX 2080 را ارائه می دهد.

برخی از مانیتورهای خوب G-Sync کدامند؟

در میان انتخاب های برتر ما برای مانیتورهای رایانه شخصی در سایت خواهر Tom’s Guide، ما سه نمایشگر G-Sync را بررسی کردیم که ارزش بررسی دارند.

دل 24 S2417DG با قیمت بسیار پایین 469 دلار برای صفحه نمایش 1440p و 24 اینچی با پشتیبانی از G-Sync عرضه می شود. اما می توانید با صفحه نمایش 1290 دلاری Acer Predator X34 ، یک صفحه نمایش خمیده 34 اینچی، 1440p، که برای پر کردن میدان دید شما طراحی شده است، از این مقیاس بالاتر بروید .

اگر به دنبال تجربه 4K G-Sync هستید، Acer Predator XB321HK انتخاب ماست. این صفحه نمایش 32 اینچی با قیمت 1399 دلار به فروش می رسد و نشان دهنده سطح بالایی برای نمایشگرهای بازی است که مجهز به نرم افزارهای اضافی و بلندگوهای داخلی قوی است.

G-Sync چه تفاوتی با FreeSync دارد؟

G-Sync انویدیا و FreeSync AMD کارهای مشابه زیادی را فقط از طریق روش های مختلف انجام می دهند. هر دوی آنها با استفاده از فناوری “همگام سازی تطبیقی” برای جلوگیری از تاخیر ورودی V-Sync سنتی، با پارگی صفحه مبارزه می کنند. با این حال، G-Sync هنگام کار با نرخ فریم پایین که می تواند در لحظات گرافیکی شدید ایجاد شود، یک مزیت دارد.

نرخ فریم پایین‌تر باعث می‌شود مانیتور FreeSync به روش‌های سنتی V-Sync برگردد، که در صورت غیرفعال کردن V-Sync، مشکلات قدیمی مربوط به تاخیر ورودی یا پاره شدن صفحه را بازمی‌گرداند. مانیتور G-Sync از V-Sync استفاده نمی کند، به جای اینکه به تنهایی مسائل مربوط به نرخ فریم پایین را مدیریت کند.

یکی دیگر از تفاوت های اصلی، اختصاصی بودن G-Sync است که نیاز به نصب یک تراشه ویژه انویدیا در مانیتور یا لپ تاپ دارد. انویدیا این پنل ها را G-Sync Ulitmate می نامد AMD FreeSync یک استاندارد باز است که از فناوری DisplayPort از قبل موجود استفاده می کند، که به کاهش هزینه در مقایسه با مانیتورهای G-Sync معادل کمک می کند.

با این حال، انویدیا اخیراً اعلام کرده است که با راه‌اندازی برنامه اعتبارسنجی «G-Sync Compatible» خود، شروع به بازی خوب با همه مانیتورهای همگام‌سازی تطبیقی ​​(حتی FreeSync) خواهد کرد. این ابتکار جدید اساساً مهر تأیید انویدیا بر روی مانیتورهایی است که شرکت در واقع آزمایش کرده است و نرخ تازه سازی متغیر پایه قابل قبولی را با پردازنده گرافیکی سری 10 GTX و کارت های جدید RTX این شرکت ارائه می دهد. اگر یک مانیتور سازگار با G-Sync خریداری می کنید، کارت گرافیک به طور خودکار ویژگی های VRR خود را فعال می کند، که امکان تجربه بازی بهینه شده را فراهم می کند و تعداد مانیتورهایی را که در زیر چتر G-Sync قرار می گیرند بسیار افزایش می دهد.

G-Sync برای 4K و HDR به چه معناست؟

هنگامی که یک مانیتور جدید G-Sync دریافت می کنید، فقط صفحه نمایشی دریافت نمی کنید که بتواند مشکلات مربوط به نرخ فریم، پاره شدن صفحه و تاخیر ورودی را برطرف کند. به گفته انویدیا ، شما همچنین از جدیدترین امتیازات بازی‌های 4K و HDR، از جمله نمونه‌های جزئی تاخیر ورودی، اورکلاک نرخ تازه‌سازی، تاری حرکتی بسیار کم و طیف رنگی گسترده برخوردار هستید.

مانیتورهای جدید G-Sync با جدیدترین پیشرفت‌ها برای استفاده حداکثری از 4K و HDR (محدوده دینامیکی بالا)، با ویژگی‌هایی مانند نور پس‌زمینه بهتر و فناوری نقاط کوانتومی برای افزایش عمق رنگ ارائه‌شده با آخرین استانداردهای HDR، مجهز شده‌اند. مانیتورهای 65 اینچی BFGD شرکت مانند HP Omen X Emperium دارای میانگین روشنایی 1000 نیت و همچنین یک تلویزیون Nvidia Shield یکپارچه است. نمایشگرهای G-Sync HDR این شرکت نه تنها برای آخرین کارت‌های گرافیک مفید هستند. آنها همچنین برای کنسول های بازی دارای HDR مانند PS4 ، PS4 Pro و Xbox One S مناسب هستند.

آیا G-Sync ارزشش را دارد؟

اگر به دنبال نمایشگری هستید که مانعی برای وفاداری بصری یا عملکرد گیم پلی نداشته باشد، باید به شدت به مانیتور یا لپ تاپ G-Sync فکر کنید. این به شما کمک می‌کند تا از بقیه سخت‌افزار خود بدون اجبار به خطراتی مانند تاخیر ورودی استفاده کنید. برای انجام بازی های رقابتی و بهترین وفاداری بصری در کلاس، صفحه نمایش G-Sync بخشی ضروری از بسته است.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]