ویندوز 10 بهترین سیستم عامل رایانه شخصی تاکنون است، با یک منوی جدید قدرتمند استارت، یک رابط کاربری که بین حالت های لمسی و سازگار با ماوس جابه جا می شود، دستیار دیجیتال Cortana و انبوهی از پیشرفت های دیگر. اگر قبلاً از نسخه قانونی ویندوز 7 یا 8 استفاده می کنید، واجد شرایط ارتقاء رایگان هستید. اجرای ارتقاء سیستم عامل کمی زمان می برد، اما نه تلاش و تخصص زیادی – پس از اتمام کار، قدرتمندترین ویندوز را خواهید داشت، با تمام برنامه ها، تنظیمات و داده های خود هنوز در جای خود. در اینجا نحوه ارتقاء رایگان به ویندوز 10 آورده شده است.

ویندوز 10 باید بدون مشکل نصب شود، اما مشکلات درایور ممکن است و در طول هر به روز رسانی سیستم، همیشه این احتمال وجود دارد که مشکلی پیش بیاید. قبل از شروع فرآیند، مطمئن شوید که از همه فایل‌های داده‌تان، ترجیحاً در یک سرویس ابری مانند One Drive خود مایکروسافت، پشتیبان‌گیری شده‌اید، که در صورت خرابی رایانه، می‌توانید دوباره آن‌ها را دانلود کنید. اگر قبلاً دیسک بازیابی سیستم ندارید، بهتر است با استفاده از نرم‌افزار تصویربرداری از دیسک مانند Macrium Reflect که یک کپی بیت به بیت از هارد دیسک شما تهیه می‌کند، یک نسخه پشتیبان کامل از سیستم تهیه کنید.

در نهایت، مطمئن شوید که 1 تا 2 ساعت زمان برای اجرای نصب دارید. اگرچه می‌توانید بخش‌های زیادی از فرآیند را کنار بگذارید، می‌توانید انتظار داشته باشید که تمام دانلود و کپی فایل حداقل 60 دقیقه طول بکشد و در مورد ما، نزدیک به دو ساعت با اتصال سریع اینترنت. اگر اینترنت کند یا ناسازگاری دارید، باید به جایی بروید که اتصال قوی دارد و دستورالعمل‌های ایجاد یک دیسک نصب USB را که می‌توانید در خانه استفاده کنید، دنبال کنید.

نحوه ارتقا از طریق دانلود مستقیم

1. به https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10 بروید(در برگه جدید باز می شود)

2. روی دکمه «دانلود ابزار اکنون» کلیک کنید

3. ابزار دانلود را اجرا کنید.

4. اگر به تازگی روی این رایانه نصب می‌کنید و می‌خواهید فوراً این کار را انجام دهید، روی Select Upgrade this PC Now کلیک کنید . با این حال، اگر می‌خواهید رسانه USB یا DVD خود را بسازید، به بخش زیر در مورد «نحوه ایجاد رسانه نصب ویندوز 8» مراجعه کنید. اگرچه به چند مرحله اضافی و یک فلش درایو یا دیسک خالی نیاز دارد، ایجاد رسانه نصب خود به شما این امکان را می دهد که نه تنها روی چندین رایانه نصب کنید، بلکه در صورت بروز مشکل، مجدداً روی رایانه فعلی خود نصب کنید.

این ابزار برای دانلود نرم افزار کمی طول می کشد، بنابراین صبور باشید، به خصوص اگر اتصال اینترنت شما کند است. پس از بارگیری، نرم افزار نیز مراحل آماده سازی را طی می کند و فایل های بیشتری را دانلود می کند، که همگی زمان می برد، حتی در یک اتصال پرسرعت، شاید تا یک ساعت.

5. روی Accept در صفحه شرایط مجوز کلیک کنید. دوباره منتظر بمانید تا نرم افزار به روز رسانی را بررسی کند. ممکن است بخواهید دور شوید، زیرا این نیز چند دقیقه طول می کشد.

Advertisement

6. اگر در حال ارتقاء از ویندوز 7 هستید، مطمئن شوید که گزینه “keep personal files and app” را انتخاب کنید وگرنه ارتقا کار نخواهد کرد. سپس روی دکمه Install کلیک کنید. 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا کامپیوتر فایل ها را کپی کند. چندین بار راه اندازی مجدد خواهد شد.

7. روی Next در صفحه ورود کلیک کنید.

8. روی Use Express settings کلیک کنید. همیشه می توانید برخی از تنظیمات را بعداً تغییر دهید.

Advertisement

9. در صفحه “برنامه های جدید برای ویندوز جدید” روی Next کلیک کنید . رایانه می‌گوید «تنظیمات شما نهایی می‌شود» و سپس شما را به صفحه قفل ویندوز 10 می‌برد.

10. وارد کامپیوتر خود شوید. ویندوز 10 چند دقیقه دیگر طول می کشد تا تنظیمات اولیه را انجام دهد و سپس شما را به دسکتاپ ویندوز می برد.

نحوه ایجاد دیسک نصب USB ویندوز 10

اگر یک درایو فلش USB 4 گیگابایتی یا بزرگتر یا یک دی وی دی خالی دارید (و هنوز از درایو نوری استفاده می کنید)، می توانید دیسک نصب ویندوز 10 خود را ایجاد کنید. داشتن دیسک اختصاصی به شما این امکان را می دهد که ارتقا را روی چندین کامپیوتر بدون منتظر ماندن یک ساعت برای دانلود جدید اجرا کنید. همچنین می‌توانید نصب تمیز انجام دهید یا اگر بعداً با مشکل مواجه شدید، ارتقا را برای بار دوم اجرا کنید. در اینجا نحوه ایجاد دیسک نصب ویندوز 10 آورده شده است.

قبل از شروع، مطمئن شوید که درایو فلش خود را در یکی از پورت های USB خود قرار دهید. توجه داشته باشید که تمام اطلاعات درایو پاک می شود.

Advertisement

1. مراحل 1 -3 بالا را دنبال کنید ، ابزار دانلود را نصب کرده و آن را راه اندازی کنید.

2. “ایجاد رسانه نصب …” را انتخاب کنید.

3. زبان، ویرایش و معماری (32 یا 64 بیتی) ویندوز را انتخاب کنید. مطمئن شوید که انتخاب های شما با کامپیوتر(هایی) که می خواهید ارتقا دهید مطابقت داشته باشد. بنابراین، اگر در حال حاضر ویندوز 8 Home (64 بیتی) دارید، Windows 10 Home 64 بیتی را انتخاب کنید.

4. درایو فلش USB را انتخاب کنید. اگر قصد دارید به جای آن این فایل را روی DVD رایت کنید، فایل ISO را انتخاب کنید و پس از پایان فرآیند، باید از یک برنامه رایت DVD برای نوشتن ISO روی دیسک استفاده کنید.

5. پس از اتمام فرآیند روی Finish کلیک کنید . اگر قصد ندارید بلافاصله ویندوز 10 را نصب کنید، می توانید درایو را حذف کرده و در اینجا توقف کنید.

6. برای شروع فرآیند ارتقا، setup.exe را روی فلش درایو راه اندازی کنید.

۷- گزینه «Download and install updates» را انتخاب  کرده و Next را بزنید. اگر خیلی عجله دارید، “در حال حاضر نه” را انتخاب کنید. چند دقیقه صبر کنید تا به روز رسانی ها دانلود شوند.

اگر نرم افزار از شما یک کلید محصول می خواهد، از نسخه اشتباه ویندوز 10 برای ارتقا استفاده می کنید. به عنوان مثال، ممکن است سعی کنید Windows 10 Home را روی Windows 8.1 Pro موجود خود نصب کنید یا برعکس. مراحل زیر مانند نصب از طریق دانلود مستقیم است.

8. روی Accept کلیک کنید. این نرم افزار چند دقیقه طول می کشد تا سیستم شما را بررسی کند.

9. روی Install کلیک کنید. اکنون می توانید حداقل 30 دقیقه راه بروید. پس از اتمام نصب سیستم عامل، صفحه ای نمایش داده می شود که نام کاربری شما را نشان می دهد.

10. روی دکمه Next کلیک کنید.

11. Use Express settings را انتخاب کنید.

12. دوباره روی Next کلیک کنید.

تبلیغات

13. وارد کامپیوتر خود شوید.

اصول اولیه ویندوز 10

آیا با ویندوز 10 مشکل دارید؟ سایت خواهر ما، Tom’s Hardware، دارای تیمی از کارکنان است که در تالارهای گفتمان پاسخگوی سوالات شما هستند.  

توضیحات فیلدها را انتخاب کنید
 • تصویر
 • رتبه بندی
 • قیمت
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • فیلدهای سفارشی
 • SKU
 • موجودی
 • دسترسی
 • شرح
 • محتوا
 • مشاهده جزئیات و خرید
مقایسه کنید
مقایسه کنید ×
بیایید مقایسه کنیم! به خرید ادامه دهید